İzmir Boşanma Avukatı

İzmir Boşanma Avukatı

İzmir Boşanma Avukatı - Konu Başlıkları

Boşanma avukatı, davalarının çoğu ya da tamamı boşanma davası olan avukattır. Günümüzde uygulanan pek çok hukuk dalı mevcuttur. Ceza hukuku, borçlar hukuku, icra ve iflas hukuku gibi. Bir avukatın hukuk dallarının tamamında uzman olması mümkün değildir. Çünkü hukuk kuralları sürekli gelişme ve değişim halindedir. Bu nedenle boşanma avukatı mesleki ilgisini boşanma hukukuna yönlendirmelidir. Boşanma avukatı boşanma konusunda uzman ve tecrübeli olmalıdır. Enerjisini, zamanını boşanma hukukuna ayıran avukatın iyi bir boşanma avukatı olmama ihtimali zayıftır.

Boşanma Avukatı, avukat eliyle devrilen domiono taşlarını durduruyor.

Boşanma esnasında boşanma avukatı ile çalışmanızı tavsiye ederiz. Boşanma avukatı, davanızda sizi mümkün olan en iyi şekilde savunabilecektir. Size yöneltilen haksız iddialara uygun zamanda müdahale edebilecektir. Karşı tarafın size karşı kötü niyetini de ortaya çıkarabilecektir. Boşanma davası özel hukuk davasıdır. Taraflar iddialarını ve savunmalarını kendileri yapmak zorundadır. Hakim tarafları kendiliğinden gözetemez. Boşanma aşamasında olan kişilerin mutlaka boşanma avukatıyla çalışmalarını tavsiye ederiz.

İzmir'in En İyi Boşanma Avukatı

İzmir'in en iyi boşanma avukatının aşağıdaki özelliklere sahip olması gerektiğini düşünmekteyiz;

 • Yer aldığı boşanma davalarında müvekkillerini en iyi şekilde savunmak,
 • Müvekkillerinin hakkını sonuna kadar korumak,
 • Temsil ettiği boşanma davalarını kaybetme oranının çok düşük orana sahip olmak,
 • Boşanma avukatı olarak önemli mesleki bilgi ve tecrübelere sahip olmak,
 • Yargıtay içtihatlarını doğru anlayarak bunları kendi davalarında lehine yorumlayabilmek,
 • Asla pes etmemek ve
 • Her kötü durumda bir çıkış yolu bulabilmek.

En iyi boşanma avukatı hangi nitelikleri taşımalı? Daha detaylı yazdığımız blog yazısını okuyabilirsiniz.

İzmir'in Uzman Boşanma Avukatı

Uzman boşanma avukatı ile çalışmak, davasını kusursuz yürütmek isteyenler için son derece önemlidir. Çünkü, boşanma davasını yönetmek bilgi birikimi, tecrübe ve uzmanlık gerektirir. Bir davayı olabildiğince iyi yönetebilmek için uzman avukat şarttır. Uzman avukat aynı zamanda deneyimli avukattır. Önceden bakmış olduğu davalar sizin davanız için birer tecrübedir. Bu nedenle uzman avukat, aynı zamanda tecrübeli ve deneyimli avukattır. Boşanma avukatının deneyim, tecrübe ve uzmanlığı o avukatı en iyi boşanma avukatları arasına sokmaktadır. Boşanma aşamasında bulunan herkese tecrübeli, uzman boşanma avukatıyla çalışmalarını tavsiye ederiz.

İzmir'in Tecrübeli Boşanma Avukatı

Boşanma avukatı uzman ve en iyi olmak için ne kadar çabalasa da, tecrübe gereklidir. Boşanma avukatı, önceden karşılaştığı hukuki sorunla tekrar karşılaşabilir. Bu durum birden fazla tekrarlayabilir. İşte böyle bir durumda tecrübeli, deneyimli avukat nasıl hareket edeceğini bilecektir. Tecrübeli boşanma avukatı; en iyi boşanma avukatlarından, deneyimli, tecrübeli, uzman avukattır.

Hızlı Boşanma Avukatı

Davalar çoğu zaman aşağıdaki sebeplerden dolayı uzamaktadır;

 • Davanın görüldüğü mahkemelerin iş yoğunluğu,
 • Dosyada bulunan talepler,
 • Sunulan deliller,
 • Dinletilmesi istenen tanık sayısı,
 • Tanıklar için talimat yazılması,
 • Kurumlardan talep edilen bilgilerin gecikmesi,
 • Kanun yoluna başvurulması,
 • Taraflarca bilinçli olarak davanın uzatılması.

Bunlara dikkat ederek davanın gereksiz yere uzamasına müdahale etmek gerekecektir. Bunlara dikkat ederek en kısa sürede davayı sonlandıran avukat hızlı avukattır. Hızlı avukat, aynı zamanda işini bilen, uzman, tecrübeli avukattır.

Çekişmeli Boşanma Davası Avukatı

Boşanma davaları nedenlerine göre pek çok gruba ayrılır. Ancak temelde anlaşmalı ve çekişmeli olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Bunlardan uzun süren ve daha çok çalışma gerektireni çekişmeli boşanma davasıdır. Çekişmeli boşanma davası yürüten avukat esasen boşanma avukatı olarak anılır. Çekişmeli boşanma avukatı çekişmeli boşanma davasına bakan avukattır denilebilir.

Anlaşmalı Boşanma Davası Avukatı

Anlaşmalı boşanma davası avukatı, anlaşmalı boşanma davası yürüten avukattır. Anlaşmalı boşanma davasını en kısa sürede sona erdirmek gerekmektedir. Anlaşmalı boşanma davası avukatı hazırlık aşamalarını en kısa sürede tamamlamalıdır. Dava açıldıktan sonra duruşma tarihi uygun en kısa süreye alınmalıdır. Duruşma sonrası kararın da en kısa sürede kesinleştirilmesi gerekir. Bu hususlarda tecrübeli avukat anlaşmalı boşanma davası avukatıdır.

Boşanma Avukatı Fiyatları

Her yıl avukatlık asgari ücret tarifesi resmi gazetede yayımlanır. Tarife Türkiye Barolar Birliği tarafından düzenlenir. 2021 yılı tarifesine göre boşanma davalarında asgari avukatlık ücreti 4,080.00 Liradır. Ancak, uyuşmazlığın durumuna göre avukat daha fazla ücret talep edebilecektir. Avukatlık ücreti, genel olarak 10,000.00 TL ile 20,000.00 TL arasındadır.

Boşanma Avukatı Ücreti Ne Kadar?

Boşanma avukatı ücreti davanın yoğunluğuna göre değişkenlik göstermektedir. Anlaşmalı boşanma davası avukatlık ücreti genellikle 5,000.00 TL ile 10,000.00 TL arasındadır. Çekişmeli boşanma davası avukatlık ücreti genellikle 10,000.00 TL ile 20,000.00 TL arasındadır.

Boşanma Avukatı Danışma Ücreti

Boşanma avukatı danışma ücreti her yıl avukatlık asgari ücret tarifesiyle belirlenmektedir. 2021 yılı için danışmanlık ücreti ilk bir saate kadar 540.00 TL'dir. Takip eden her saat için ödenecek danışmanlık ücreti 325.00 TL'dir.

Boşanma Davası Maliyeti

2021 yılı için boşanma davası maliyeti 368.60 TL'den başlamaktadır. Tanık beyanı, bilirkişi, sağlık raporu gibi taleplerle maliyet artmaktadır. Avukat ile yürütülen boşanma davalarında avukat ücreti de dahil edilecektir. Toplam boşanma davası maliyeti genellikle 10,000.00 TL ile 20,000.00 TL arasındadır.

Boşanma Avukatı Görevleri Nelerdir?

Boşanma avukatı görevleri şunlardır;

 • Müvekkilinin boşanma aşamasındaki durumunu iyi kavramak,
 • Bu duruma en uygun iddia ve savunma stratejisi geliştirmek,
 • Bu doğrultuda boşanma davası için dilekçe ve delilleri hazırlayarak dava açmak,
 • Açılmış boşanma davasına süresi içinde cevap yazarak delillerle birlikte dosyaya sunmak,
 • Müvekkile yöneltilen iddialara ve haksız ithamlara karşı müvekkili savunmak,
 • Gelişmelere karşı yeni uygun stratejiler geliştirmek,
 • Müvekkilin haklarını dava süresince koruyarak davayı lehe sonlandırmak.

Boşanma Davasında Avukat Şart mı?

Herkes boşanma davasında kendi işini yürütebilmektedir. Ancak, avukat olmayan bir kişi başkası adına yargı işini yürütememektedir. Başkası adına boşanma davası yürüten kişiler yalnızca avukatlardır. Kendi bilgisine güvenen, davasını iyi yürüteceğine, kaybetmeyeceğine inanan bir kişi davasını yürütebilir. Bunda bir sakınca yoktur. Özellikle karşı taraf avukatla temsil ediliyorsa kişi kendisini avukatla temsil etmelidir. Kişinin yeterli zamanı, bilgisi, tecrübesi olmaması avukatla temsil zorunluluğu doğurmaktadır.

Boşanma Davasında Avukat Zorunlu mu?

Boşanma davasında avukatla temsil zorunluluğu bulunmamaktadır. Herkes kendi davasını kendisi yürütebilmektedir. Dava konusunda bilgisi, zamanı, enerjisi bulunmayan kişiler boşanma avukatı ile çalışmalıdırlar. Özellikle karşı tarafın avukatının bulunması durumunda boşanma avukatı mutlaka tutulmalıdır.

Boşanma Avukatına Soru Sorun

İletişim kanallarımız aracılığıyla boşanma davası hakkında bizlere soru sorabilirsiniz. Boşanma davasında avukatla temsil zorunluluğu bulunmasa da tarafların bu konuda uzmanlaşmış bir boşanma avukatından bilgi almak ve danışmak gerekebilir. Bu amaçla bizden veya bir başka uzman avukattan randevu almanızı öneririz.

Boşanma Avukatı Tavsiyesi

Boşanma aşamasındaki kişiler kendilerini en iyi şekilde temsil edecek avukat arayışına girmek istemektedir. Bu nedenle kendilerine tavsiyede bulunabilecek mekanizmaları sorgularlar. İnternet üzerinden de boşanma avukatı tavsiyesi verilebilmektedir. Boşanma avukatı için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Boşanma Avukatı Yorumları

Boşanma aşamasında kişiler birlikte çalışacakları avukatı bulmak için araştırma süreci başlatabileceklerdir. Özellikle internet üzerinden yapılan araştırmalarda boşanma avukatı yorumları önemlidir. Boşanma avukatı ihtiyacı olan kişi bu yorumlar doğrultusunda çalışacağı avukatı seçebilmektedir.

Velayet

Velayet, boşanma davası konularından biridir. Medeni kanunun 339. maddesi ile 351. maddeleri velayet hakkında hükümler içerir. Velayet altındaki çocuğun;

 • Gözetimi,
 • Eğitimi,
 • Temsil edilmesi,
 • Fiil ehliyeti,
 • Ailesini temsil etmesi,
 • Anne ve babası ile arasındaki hukuki işlemleri,
 • Korunması,
 • Yetiştirilmesi, velayeti oluşturmaktadır.

On sekiz yaşını doldurmayan her çocuğun velisi anne babasıdır. Boşanma aşamasında her iki taraf çocuğun velayetini kendileri isteyebilirler. Hakim, tarafların psikolojik, maddi, sosyal durumlarına göre velayet hakkında karar verir. Bu karar için çocuğun yaş durumunu da gözetir. Hakim taraflardan birine velayet yetkisi verebileceği gibi ortak velayet kararı da verebilir. Velayet kamu düzenine ilişkindir. Bu nedenle velayetin kaldırılması veya değiştirilmesi davaları her zaman açılabilir. Velayetin değişen koşulları davanın her aşamasında mahkemece kendiliğinden araştırılacaktır. Bu koşullar, dava sonrasında da başvuru halinde mahkemece kendiliğinden araştırılacaktır.

Vekalet

Vekalet sözleşmesi borçlar kanunun 502. ile 514. maddeleri arasında düzenlenmiştir. Vekalet sözleşmesi, vekilin vekalet verenin işini görmeyi, işlemini yapmayı üstlendiği sözleşmedir. Avukat tarafından müvekkilin temsilinde de vekalet sözleşmesi hükümleri uygulanır. Avukat, işverenin yargı işini onun adına yürütmeye yetkili kişidir. Yetki verenin sorumlulukları bulunduğu gibi, işi görmede avukatın da sorumlulukları bulunmaktadır.

Nafaka

Nafaka, boşanma davası konularındandır. Boşanma davası kapsamında uygun düşen nafaka talebinde bulunulabilir. Nafaka, geçim için harcanan para, eşin geçimi için harcanan para anlamına gelmektedir. Hukukumuzda nafaka ayrımı şu şekilde yapılmaktadır;

 • Bakım nafakaları

  • Tedbir nafakası

   Tedbir nafakası, medeni kanunun 169. maddesinde belirtilmiştir. Hükme göre, boşanma ve ayrılık davalarında hakim dava süresince aşağıdaki konularda geçici tedbirler alacaktır;

   • Eşlerin barınması,
   • Eşlerin geçimi,
   • Eşlerin mallarının yönetimi,
   • Çocukların bakımı ve korunması.
  • İştirak (katılım) nafakası

   İştirak (katılım) nafakası, medeni kanunun 182. maddesinin 2. fıkrasında belirtilmiştir. Öncelikle velayet kendisine verilmeyen eşin çocuk ile kişisel ilişkisi düzenlenecektir. Bu ilişkide çocuğun özellikle sağlık, eğitim, ahlak bakımından yararları esas tutulacaktır. İlişki kurulan eş, çocuğun bakım, eğitim giderlerine de gücü oranında katılacaktır.

  • Yoksulluk nafakası

   Yoksulluk nafakası medeni kanunun 175. maddesinde düzenlenmiştir. Yoksulluk nafakasının ödenmesinde tarafların kusur oranları esas alınmaktadır. Ancak, nafaka alacaklısının karşı taraftan daha fazla kusurunun olmaması gerekmektedir. Eşit kusurda da nafaka yükümlüsü olunabilmektedir. Bu kusur, tarafların boşanmaya sebep oldukları kusurdur. Yoksulluk nafakası ödenmesinde nafaka yükümlüsünün kusuru aranmamaktadır. Yoksulluk nafakası ödeme yükümlülüğü süresizdir. Yoksulluk nafakası ödeme yükümlülüğünün sona ermesi için nafaka alacaklısının;

   • Ölmesi,
   • Yeniden evlenmesi veya
   • Evli değilse de evli gibi yaşaması gerekmektedir. Bu hususların ispat yükümlülüğü nafaka yükümlüsündedir.
  • Anne ve babadan istenebilecek bakım nafakaları

   Medeni kanunda düzenlenen anne ve babadan istenebilecek bakım nafakaları şunlardır;

   • Çocuğun bakımı, eğitimi ve korunması için gereken giderler,
   • Çocuğun ergin olmasına kadar devam eden bakım borcu,
   • Çocuk ergin olduğu halde devam eden eğitimi için uygun ödeme,
   • Küçük çocuğa fiilen bakan tarafın diğer taraftan talep edeceği nafaka,
   • Ayırt etme gücüne sahip küçüğün talep edeceği nafaka,
   • Ayırt etme gücü olmayan küçük için kayyım veya vasi yoluyla nafaka,
  • Ayrı yaşama hakkı bulunan eşin talep edebileceği nafaka

   Ayrı yaşama hakkı bulunan eşin talep edebileceği nafaka medeni kanunun 197/2. maddesinde düzenlenmiştir. Buna göre hakim talep üzerine;

   • Birinin diğerine yapacağı parasal katkıya,
   • Konut ve ev eşyasından yararlanmaya,
   • Eşlerin mallarının yönetimine ilişkin önlemleri alır.
 • Yardım nafakası

  Yardım nafakası medeni kanunun 364. maddesi ile 366. maddesi arasında düzenlenmiştir. Bu nafaka yardım edilmediğinde yoksulluğa düşecek üstsoy, altsoy ve kardeşler içindir. Bu nafaka yükümlülüğü için kardeşlerin refah içinde bulunmaları gerekir. Nafaka davası mirasçılık sırasına göre açılmalıdır. Geçinmek için gereken miktar doğrultusunda nafaka davası açılmalıdır.